V petek, 8. maja 2015, smo v Ljubljani obeležili Svetovni molitveni dan Združenih svetopisemskih družb ob 69. obletnici ustanovitve. V Svetopisemskem središču smo se zbrali ob 7. uri zjutraj pri molitvenem zajtrku, kjer smo si podelili duhovno in telesno hrano. Zbrala se nas je pestra druščina predstavnikov vseh generacij in stanov.
Po pozdravu Benjamina Siterja, vodje dobrodelne dejavnosti, nas je nagovoril predsednik Svetopisemske družbe Slovenije, dr. Marijan Peklaj. Začel je z umestitvijo, da se prve dni meseca maja spominjamo več obletnic, povezanih s koncem II. svetovne vojne, idejne zasnove Združene Evrope in osvoboditve Ljubljane. Mi pa ne praznujemo s kakšno parado, ampak z molitvijo. V nadaljevanju nam je dr. Peklaj ob prebranem evangeljskem odlomku (Jn 17,13-26) podal razmišljanje o molitvi:
“O Jezusu na več mestih v evangelijih beremo, da je molil, včasih, da je noč prečul v molitvi. Luka poroča, da je Jezus molil tudi tisto noč, preden je izbral dvanajst učencev, ki jim pravimo apostoli (Lk 6,12). Na Očeta se je obrnil tudi v uri bridkosti tisto noč, preden je trpel in umrl. Tudi učence je spodbujal, naj molijo. Ko beremo Apostolska dela, vedno znova naletimo na to, da so učenci molili. Po vnebohodu so enajsteri »enodušno vztrajali v molitvi z ženami in z Jezusovo materjo Marijo in z njegovimi brati (Apd 1,14). Po binkoštih je o življenju kristjanov rečeno, da so bili »stanovitni v nauku apostolov in v občestvu, v lomljenju kruha in v molitvah« (Apd 2,42). Izrecno pa so molivci označeni kot Cerkev, ko je kralj Herod Agripa dal zapreti Petra: »Peter je bil torej v ječi, Cerkev pa je zanj vztrajno molila k Bogu« (Apd 12,5). In ko je po angelu osvobojeni Peter ponoči prišel do Markove hiše, je tam »bilo veliko zbranih in so molili« (v. 12).
Posebno pomenljiva se mi zdi molitev, ki so jo opravljali, kadar so koga pošiljali na misijonsko poslanstvo. Ko je cerkvena skupnost v Antiohiji po Svetem Duhu prišla do spoznanja, da sta Barnaba in Pavel primerna, da ju pošljejo na težavno misijonsko pot, je rečeno: »Nato so med postom in molitvijo položili nanju roke in ju odposlali« (Apd 13,3).
Molitev je komunikacija, v kateri vzpostavljamo zvezo in prijateljski odnos z Bogom, po Jezusu z Očetom. Smemo se mu zahvaliti, ga slaviti in ga prositi. Jezus sam je v svoji Cerkvi in pošilja nam Duha, da bi mogli prav moliti. Po molitvi, posebno če molimo skupaj, se vzpostavlja tudi povezava med nami, krepijo se vezi v skupnosti učencev. Svetopisemska družba je vpeta v delo širjenja Božje besede. Ne smemo pozabiti na zahvaljevanje v molitvi. Beremo številke o prevajanju v vedno nove jezike in širjenju tiskanih in drugih izdaj svetopisemskega besedila. Za tem je veliko človeških virov, sposobnosti, znanja iznajdljivosti in požrtvovalnosti. Koliko je dobrotnikov in prostovoljnih sodelavcev! Bogu gre najprej zahvala, potem pa tudi iskrena prošnja, naj nas vse podpira, daje moči in pripravljenost za veselo služenje. Posebno tam in takrat, kjer so neugodne razmere in nasprotovanje. – »Naj svet spozna«, da je v Svetem pismu beseda rešitve za vsakega človeka in z njo resnična zmaga in resnična svoboda!” je sklenil dr. Peklaj.
Sledila je spodbuda generalnega tajnika Svetopisemske družbe Slovenije, Matjaža Črnivca, da bi Sveto pismo ne le brali, ampak “dobro brali”; da bi ne bilo ločnice med branjem in našim življenjem (več o tem, kako dobro brati Sveto pismo, prisluhnite tukaj). Nato nas je povabil k molitvi posebej za troje področij delovanja svetopisemskih družb: biblični misijon, prevajanje in sodelovanje s cerkvami. V spontani molitvi smo izročili Gospodu naše zahvale in prošnje, sklenili pa s posebno molitvijo Združenih svetopisemskih družb in očenašem.
Nadaljevali smo v druženju ob pravem zajtrku, ki je dal priložnost, da se med seboj pobliže spoznamo in navežemo stik za prihodnje sodelovanje. Porodile so se zanimive pobude.
Sodelujte pri Bibličnem misijonu tudi vi
Če želite biti nosilci bibličnega misijona v svojem okolju ali v okviru naših dejavnosti, nam pišite ali se osebno oglasite na Ulici Janeza Pavla II. 13 s svojimi predlogi. Vedno smo veseli pobud in pomoči pri organizaciji raznih dogodkov. Zanje izveste sproti tudi preko e-novic Svetopisemske družbe Slovenije (prijavite se na [email protected]). Če pa se ne srečamo v živo, nam lahko namenite svojo molitev ali dar, s katerim omogočate naše svetopisemsko misijonsko delovanje v Sloveniji.