Nedavno je delegacija zvez Svetopisemskih družb (UBS = United Bible Societies) obiskala Vatikan. Obisk je vključeval avdienco pri papežu Frančišku in pogovore za spodbujanje krščanske edinosti v zvezi s prevajanjem Svetega pisma, ki ga UBS koordinira že skoraj 80 let. Papež Frančišek je izrazil priznanje in podprl prizadevanja naše svetovne skupnosti.
Delegacijo UBS so sestavljali Elaine Duncan (predsednica svetovnega sveta), Dirk Gevers (generalni tajnik), Robert Cunville (upokojeni predsednik), Mathew Punnoose (član sveta skupnosti), Alexander M. Schweitzer (izvršni direktor svetopisemske službe) in Rosalee Velloso Ewell (direktorica za odnose s cerkvami).
Delegacijo UBS so sprejeli predstavniki za pospeševanje krščanske edinosti: Kardinal Kurt Koch, škof Brian Farrell in monsinjor Juan Usma Gómez. Na povabilo kardinala Kocha je Dirk Gevers predstavil področja, o katerih je delegacija nameravala razpravljati med avdienco s papežem Frančiškom, ter z jasnimi in prepričljivimi besedami predstavil splošno poslanstvo UBS.
Ker je mlada generacija ena glavnih vatikanskih prednostnih nalog, je škofa Briana Farrella posebej zanimala Nova zaveza za mlade, ki jo je razvila azijsko-pacifiška katoliška sorodstvena skupina. “Identiteta: Prepoznana” je mladinski svetopisemski program, ki se je začel kot sodelovanje med azijsko-pacifiškimi svetopisemskimi družbami in v partnerstvu s cerkvami v regiji. Namenjen je predvsem katoliškemu občinstvu, vendar so bile na začetek decembra lani povabljene tudi cerkve drugih veroizpovedi.
Razprave o nadaljnjem sodelovanju pri prevajanju Svetega pisma so vključevale tudi morebitno revizijo skupnih “Smernic za medkonfesionalno sodelovanje pri prevajanju Svetega pisma”. Škof je izrazil trdno prepričanje, da se tehnologija sicer hitro razvija in vpliva na proces prevajanja Svetega pisma, vendar bodo morali človeški in odnosni elementi ostati ključni pri tej dejavnosti.
Papež Frančišek je med avdienco razmišljal o služenju prvih kristjanov, ki so širili Božjo besedo na vse konce sveta. Priznal je, da preganjanje in stiske, s katerimi se soočajo kristjani danes, spominjajo na čas apostolov in zgodnje Cerkve.
Papež Frančišek se je UBS zahvalil za njihovo delo pri širjenju Božje besede po svetu:
“Služba Svetega pisma z izdajanjem besedil v različnih jezikih in njihovim razširjanjem na različnih celinah je hvalevredno delo. Svetega Duha prosim, naj vedno vodi in podpira vašo službo. On lahko razkrije Božje globine, da bi vsi, ki slišijo sveto besedilo, prišli do poslušnosti v veri in srečanja z Bogom po Jezusu Kristusu.”
Čas s papežem Frančiškom je bil kratek, a zelo pomenljiv. Po formalnem pozdravu Dirka Geversa in nagovoru papeža Frančiška se je papež zelo neposredno in toplo pogovarjal iz oči v oči, med drugim tudi o svoji osebni pozitivni izkušnji z delom Svetopisemske družbe in njeni vlogi pri prispevanju k večji enotnosti med kristjani.
Različni člani delegacije so lahko s svetim očetom govorili tudi v italijanščini ali španščini in ga prosili za posebne molitve za svoje družine, prijatelje in UBS. Delegacija je papežu Frančišku zagotovila tudi molitve svetovne družine Svetopisemskih družb zanj in njegovo službo.