Miklavžu je bilo pravzaprav ime Nikolaj, kar pomeni ”zmaga ljudstva”.
Starša sta ga dobila v poznih letih, ko že ni bilo več upanja na potomce. V Mali Aziji blizu današnjega mesta Demre v Turčiji, že precej pred letom 300 je bil vzgajan v ljubezni do Boga in revežev. Starša sta mu zapustila veliko premoženje, ki ga je razdal ubogim. Kot mladenič je baje potoval v Egipt in Sveto deželo ter postal redovnik. Ob smrti tamkajšnjega škofa so se verniki po molitvi odločili, da bo nov škof postal tisti, ki bo naslednje jutro prvi vstopil v cerkev. To je bil on in postal je škof. Vernikom je bil v zgled vernosti in dobrodelnosti, delal je čudeže.
Legenda govori, da je Nikolaj na skrivaj ponoči daroval vrečo zlata za hčerko revnega očeta, da je s to doto lažje našla moža. Oče jo je namreč zaradi revščine nameraval poslati prodajati svoje telo. Nikolaj je prav tako daroval vrečo zlata za drugo in tretjo hčer. Pri zadnjem darovanju ga je njihov oče zalotil in se mu silno zahvaljeval.
V Dioklecianovem času je bil zaradi vere v Jezusa tudi v ječi. V času vladanja Konstantina Velikega pa se je leta 325 udeležil koncila v Niceji. Tam je 300 škofov napisalo nicejsko veroizpoved in obsodilo arijanizem – prepričanje, da Jezus ni pravi Bog. Baje je bila le prestolnica Mira varna pred tem krivoverstvom, saj so tam verniki zaradi svojega škofa Nikolaja s pravo vero hitro zaustavili heretike.
Priljubljeni škof je umrl v visoki starosti okoli leta 350 v mestu Mirna. Zaradi spomina na njegove dobrote in čudeže še v srednji vek, je svetovno eden najbolj znanih svetnikov. V Ameriki ga imenujejo Santa Claus, na Nizozemskem Sinterklaas, v Rusiji ga imajo za narodnega zavetnika.
Kaj pa Božiček in Dedek Mraz? Prvi je mešanica tradicije o svetem Miklavžu ter angleške mitične figure Očeta Božiča, ki je od 15. stoletja personificiral božič. Dedek Mraz pa je lik iz ruske legende prejšnjega stoletja. V času socialistične Jugoslavije je poslovenjen Dedek Mraz dobil prebivališče pod Triglavom, na glavo pa polhovko.
Po stari slovenski tradiciji se na god svetega Miklavža (6. decembra) skrbi za dobrodelnost. Obdari se revne in osamljene otroke.
Želiš slediti Jezusu v dobroti kot je to storil Miklavž?
Ljudem podari darilo, ki jim po pomagalo spoznavati dobroto Boga.
VIRI:
- knjiga Ivana Merlaka: Iz vere v Luč – Kratki življenjepisi svetnikov
- knjiga Silvestera Čuka: Svetniki za vsak dan
- knjiga Nebeški zavetniki
- Wikipedija